Nesnel Yazılım ürünler müşteri girişi iletişim haberler yayınlar makaleler
 
Güncel
spotlight
Raporlama ve Business Intelligence

Bilgi teknolojileri günlük hayatımızdaki yerini sağlamlaştırdıkça, kullanıcılar teknolojilerin kendi organizasyonlarındaki kullanımına daha fazla yön vermeye başladılar. Bir bilgi sisteminin gerçek ana fikrinin "Bilgiyi depolamak değil bilgiden karar destekleyici sonuç almak" olduğuna inanan Nesnel, raporlama ve BI (Business Intelligence) kavramlarını mercek altına alıyor:

Önceleri sadece IT servis sağlayıcıları – ki, bu organizasyon içeriğinde bir departman olabileceği gibi organizasyonun hizmet aldığı diğer kurumlar da olabilir - tarafından kontrol altında tutulan bilgiye erişim, günümüzde, format değiştirmeye başlamakta ve kullanıcıların daha fazla katılımını ile çeşitlilik göstermektedir. Söz konusu katılım, kullanıcıların sadece kendilerine sağlanan bilgiyle yetinmeyip, bilginin nasıl görüneceği, nasıl raporlanacağı gibi konularda da etkin ve yetkin rol alma taleplerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıların ilgili bilgi gereksinimlerinin doğru adreslenebilmesi, organizasyonun genelindeki sorgulama ve raporlama gereksinimlerini tam olarak karşılayan bir BI çözümü oluşturmanın en önemli unsurudur.

Herhangi bir kullanıcının bilgiden algıladığı, organizasyon içerisindeki kendi rolünün bir izdüşümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Finans müdürü için bilgi gereksinimi ile satış grubunda çalışan bir iş geliştirme uzmanının bilgi gereksinimlerindeki farklılıklar, üzerinde ek bir çalışma yapmaya gerek duyulmayacak kadar net bir şekilde göz önündedir. Doğal olarak Finans Müdürü hareket kayıtları detayında araştırma yapacak zamana ve lükse sahip değildir. Tam tersine iş geliştirme uzmanı hareket kayıtlarına gereksinim duyacak ve söz konusu kayıtlar üzerinde analiz faaliyetleri yürütmek isteyecektir.

Organizasyonlara bu perspektifte yaklaştığımızda, her bir kullanıcının verimliliğini arttırmanın ancak ilgili kullanıcı özelinde organizasyon verilerine ulaşımda bir esneklikle olası olacağı kolaylıkla söylenebilir.

Devam >